Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čivava je nejmenší plemeno psa na světě. Jeho jméno je odvozeno od největšího mexického státu Chihuahua, kde byl jeho výskyt poprvé doložen; indiánské pověsti zmiňují čivavy jako ochránce zemřelých náčelníků na cestě do světa duchů. Není však známo, zda jej původně chovali místní obyvatelé Aztékové či Toltékové nebo zda se do Mexika dostal se španělskými obchodníky z Japonska nebo Číny.

POVAHA: Obranářská a odvážná povaha Čivav, neubírá nic na jejich roztomilosti a přítulnosti. Dokáží být agresivní a neukázněné, ale při důsledném výcviku a přísnosti majitele se z Čivavy stává poslušné a hodné zvíře. Miluje procházky stejně jako ležení v teplíčku domova. Je velmi vhodná do bytu a zvláště ke starým lidem, kteří se o ni mohou starat s ohledem na její nenáročnost, velikost a oddanost svému pánovi, kterou mu prokazují mazlením v jeho náručí. Milují společnost psů i lidí, jsou odvážné a velmi smělé. Při jakémkoli náznaku útoku ze strany dospělých lidí nebo dětí, mohou i zaútočit a agresora pokousat. Proto se moc nehodí do domácnosti s malými dětmi.

Základní péče: Čivava není náročná na údržbu. Vyžaduje lásku a pozornost, občas jemným kartáčkem pročesat srst. Uslzená očička je potřeba někdy otřít papírovým kapesníčkem, aby se nevytvářely hnědé a rezavé skvrnky pod očima. Drápky je potřeba stříhat 1 - 2 x do měsíce. Příliš časté koupání není nutné, avšak nesmí se zanedbávat úplně.

Váháte nad pořízením čivavy? Pokud jste se již rozhodli , že si pořídíte psa a přemýšlíte, zda jím bude právě čivava, nabízíme vám srovnání nejvýznamnějších okolností pro a proti.

Pro:

+ miniaturní plemeno, lze brát téměř všude s sebou
  + milá, hravá povaha
  + fixace na majitele
  + nebojácnost
  + dlouhověkost

Proti:

- nebezpečí nechtěného ublížení
   - nevhodnost k malým dětem
   - fixace na majitele
   - nevhodnost k dlouhým běhům, jízdám na kole apod.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

koupání

(Zdeněk Čežík, 4. 3. 2010 13:31)

Takže jak často se má vlastně čivava koupat.Termín ....nesmí se zanedbávat úplně....
si nějak nedokáži představit, respektivě počet
dní,týdnů, či měsíců.Může mě někdo sdělit jak často se tedy čivava má koupat?? Děkuji Zdenek,
cezikz@seznam.cz

...

(Anoniimka , 6. 2. 2010 16:41)

aHojyk. docela si mi s tou čivavkou pomohla... A dekuji za ten email. ahojky. Mas to tu hefky..